ANA SAYFA     HABERLER
BASBAŞ | HEDEF DÜNYANIN EN İYİSİ OLMAK
BASBAŞ | HEDEF DÜNYANIN EN İYİSİ OLMAK
ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, dolaylı olarak 120 bin kişiye istihdam sağlayacak Batı Anadolu Serbest Bölgesi ile İzmir’i yazılımın merkezi yapmak amacıyla kurulan YABİSAK’ta çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti.
BASBAŞ | HEDEF DÜNYANIN EN İYİSİ OLMAK

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi tarafından düzenlenen online basın toplantısına konuk olan Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.(ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, İzmir’in Bergama ilçesinde kurulacak Batı Anadolu Serbest Bölgesinin yatırım planlarında kovid-19 nedeniyle bir değişiklik ya da gecikme olmadığını ifade etti. 2022’nin başında yatırımcı almaya başlayacaklarını belirten Güler, “ Aşağıkırıklar mevkiinde, 2.4 milyon metrekare alanla, Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ile çalışmalara devam ediyoruz. Burada kurulacak yeni serbest bölge hem sanayiciye büyük nakliye avantajı sağlayacak hem de İzmir’in en az gelişmiş ilçeleri olan Bergama, Kınık, Dikili bölgesini geliştirecek, doğrudan 20 bin kişiye, dolaylı olarak ise 120 bin kişiye yeni iş sahası açılacak” dedi.

“Yatırımcıyı Uğraştırmıyoruz”

Kentin önde gelen paydaşlarını da bünyesinde barındıran Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneği’nin (YABİSAK) de, kuruluş çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu dile getiren Dr. Faruk Güler, derneğin kentin sahip olduğu avantajları tanıtıp, yazılımcıların burada kümelenmesini sağlamayı hedeflediğini aktardı.

Yeni nesil iş insanlarının yatırım için bürokrasiyle, bina yapmak gibi işlerle uğraşmak istemediğini ifade eden Dr. Güler, “ Bu insanlara yatırım yapacakları alanları hazırlayıp onlara iş ve yaşam alanları sunmak için çalışıyoruz. Yatırımcı için her istediğini anında yerine getirebilecek, kendisinin yatırımı ve işi dışında hiçbir işle uğraşmaması için çaba sarf edecek organizasyonu her an ayakta tutuyoruz” diye konuştu.

Haziranda Normalleşme

ESBAŞ’ın hedefini dünyanın en iyi serbest bölgelerinden biri olmak şeklinde açıklayan ve tüm çalışmalarını bu amaç etrafında şekillendirdiklerini sözlerine ekleyen  Dr. Faruk Güler, “ 20 bin 500 kişinin istihdam edildiği bölgemiz, Haziran ayında normalleşme sürecine girecek. Tüm işlerimizde mesafemize dikkat ederek çalışacağız” ifadelerini kullandı.