ANA SAYFA     HABERLER
BASBAŞ İÇİN KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRİLECEK
BASBAŞ İÇİN KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRİLECEK
Ege Serbest Bölgesi modelini Bergama’da BASBAŞ adıyla kurmaya hazırlanan ESBAŞ, kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması için mesleki eğitimin standartlarının geliştirilmesine odaklandı.
BASBAŞ İÇİN KALİFİYE ELEMAN YETİŞTİRİLECEK

Gaziemir’deki Ege Serbest Bölgesi modelini Bergama’da Batı Anadolu Serbest Bölgesi adıyla hayata geçirmeye hazırlanan ESBAŞ, yatırımcının ihtiyaç duyacağı kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması için mesleki eğitime odaklandı. ESBAŞ, mesleki ve teknik Anadolu liselerinden endüstrinin ihtiyaç duyduğu becerilere sahip mezunların verilmesi konusunda neler yapılması gerektiği noktasında Bergama Belediyesi, Bergama Ticaret Odası, Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içinde çalışmalar yürütüyor. Bu kapsamda önceki gün Bergama’daki mesleki ve teknik Anadolu liselerini ziyaret eden ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler, ESBAŞ CEO Danışmanı Mehmet Pulak, Kurumsal İletişim Direktörü Halime Büyükyüksel, daha sonra Bergama Ticaret Odası’nda, ilçedeki mesleki eğitim konusunda düzenlenen toplantıya katıldılar.

İşbirliğine Hazırız

Toplantıda Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kiraz ile Dokuz Eylül Üniversitesi Bergama Meslek Yüksek Okulu yöneticileri, Bergama, Kınık ve Dikili’den Milli Eğitim müdürleri, mesleki ve teknik liselerin müdürleri, öğretmenler, muhtarlar ve azalar yer aldı. Toplantıda konuşan ESBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, eğitim konusunda İzmir’de çok sayıda okulla güzel projeler yürüttüklerini, bu deneyimlerini Bergama, Dikili ve Kınık başta olmak üzere bölgede de değerlendirmek istediklerini vurguladı. Dr. Güler, 20 bin 500 kişinin doğrudan istihdam edildiği Ege Serbest Bölgesinin, bölge dışına sağladığı iş ve hizmet kapasitesiyle birlikte 100 bin kişinin geçimini sağladığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “ Yeni serbest bölgeyi nerede yapalım diye 3 yıl çalıştık. Bergama’dan daha güzel bir yer yok. İzmir’e uzak değil artık, otoban o sorunu çözdü. Yetişmiş kalifiye eleman ihtiyacı daha çok gün yüzüne çıkacak. Okullarımız, eğitimcilerimiz bunun için çalışmalı. Biz de 30 yıllık tecrübemizi aktarmaya, işbirliği yapmaya hazırız.”

Makus Talihi Değişiyor

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, liman, otoyol ve demiryolu bağlantılarının güçleniyor olması ile Kuzey Ege’nin ekonomik gelişmelere yelken açtığı bir döneme girildiğini belirterek, Batı Anadolu Serbest Bölgesinin, bölgenin gelişmesini hızlandıracağını vurguladı. Koştu, “ Bergamamızın makus talihi artık değişiyor. Bize düşen görev bugünden kalifiye eleman ihtiyacını karşılayacak adımları atmak olmalıdır” dedi. Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper ise, Kuzey Ege’de sorunların başında vasıfsız olan işgücünün vasıflı hale getirilmesi olduğuna dikkat çekerek, “ Bergama’da geçtiğimiz aylarda yaptığımız işveren işçi buluşması organizasyonuna 3 bin 200 kişi başvuruda bulundu. Şirketler 231 başvuru sahibi ile görüştü, ancak bunlardan sadece 37 kişi kalifiye olarak bulunarak işe yerleşebildi. Yetişmiş kalifiye elemana duyulan ihtiyaç bu rakamlardan açıkça okunuyor. Vasıfsız olan iş gücümüzü vasıflı hale getirerek işsizliği de önleyebiliriz” diye konuştu.