ANA SAYFA     HABERLER
BASBAŞ’TA HEDEF, 2022’DE YATIRIMCI ALMAK
BASBAŞ’TA HEDEF, 2022’DE YATIRIMCI ALMAK
Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşletici A.Ş. (ESBAŞ) Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler, kuruluş çalışmalarını yürüttükleri Bergama’daki Batı Anadolu Serbest Bölgesi için yaptıkları planların değişmediğini, ilk yatırımcıları 2022’nin başında almayı hedeflediklerini dile getirdi.
BASBAŞ’TA HEDEF, 2022’DE YATIRIMCI ALMAK

Ekonomi Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi tarafından düzenlenen online basın toplantısına konuk olan Dr. Faruk Güler, “ Bergama’nın Aşağıkırıklar mevkinde, 2.5 milyon metrekare alanda kurulacak olan BASBAŞ’ın Ticaret Bakanlığı izni ile kurulduğunu ve hazırlanan fizibilite raporunu Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne sunduğunu hatırlattı. Dr. Güler, “ Halihazırda Serbest Bölgeler Yurtdışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürlüğü ile çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

Yılın başında bölgenin 2 yıl sonra devreye alınacağını söylediklerini hatırlatan Dr. Faruk Güler, “ Umuyorum 2022’nin başında oraya yatırımcı almaya başlarız. BASBAŞ uzun vadeli bir proje. Kuzey Ege’deki ulaşım projelerinin, tüm bölgeyi çok önemli şekilde geliştireceğine inanıyoruz ve sanayiciye büyük katkı sağlayacağını biliyoruz. Yeni bölge hem sanayiciye büyük nakliye avantajı sağlayacak hem de Bergama, Kınık, Dikili’yi geliştirecek. Doğrudan 20 bin kişiye, dolaylı olarak ise 120 bin kişiye yeni iş sahası açılacak” diye konuştu. Salgınla mücadele önlemleri nedeniyle çalışma şartlarının tüm şirketler için zorlaştığını ifade eden Güler, ESBAŞ’ta Haziran’da normalleşmenin başlayacağına işaret ederek şunları söyledi: “ Ama bundan sonra de eskisi gibi çalışmayacağız. En azından eskisi gibi toplantı yapmayacağız. Hizmetlerimiz eskisinden daha dikkatli olacak. Bütün operasyonlarda mesafemize dikkat ederek çalışacağız” dedi.

EMD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demircan da salgın sürecinde online basın toplantılarıyla kurumların çalışmalarını kamuoyuna aktarmalarına aracılık ettiklerini dile getirdi.