ANA SAYFA     HAKKIMIZDA     CEO'NUN MESAJI
HAKKIMIZDA
CEO'NUN MESAJI
Dr. Faruk GÜLER BASBAŞ Yürütme Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili
CEO'NUN MESAJI

Sahip olduğu lojistik üstünlük sayesinde dünyanın önemli kentleri arasında yıldızı gittikçe daha çok parlayan İzmir, Avrupa’ya kara ve deniz bağlantılarını daha da güçlendiren otoyol ve liman gibi yatırımlar sayesinde, uluslararası yatırımcıların radarına daha sık girmektedir. Dünya genelinde yatırım teşvikleri ve ekonomik kalkınma çözümleri konusunda araştırmalar yapan fDi Intelligence’nin Avrupa’daki en umut verici yatırım destinasyonlarını kıyaslayan ‘Geleceğin Avrupa Şehirleri ve Bölgeleri 2022/2023 Raporu’ İzmir’i iş dostu ve maliyet-etkinlik kategorilerinde Avrupa’nın ilk 10 büyük şehri ve bölgesi arasında gösterirken yatırım açısından Avrupa’daki cazip lokasyonlardan biri olarak değerlendirmiştir. İzmir’de 2010 yılında faaliyet gösteren 1502 yabancı sermayeli firma sayısının 10 yılda yüzde 90 artarak 2020 yılında 2822 firmaya çıkmış olması da kentin yabancı sermaye yatırımları  açısından cazip bir lokasyon olduğunu kanıtlamaktadır.

Ortaya çıkan bu avantajların paralelinde daha da artacak yatırımcı ilgisini cevaplayabilme gereksinimi, İzmir’e yeni bir serbest bölge kazandırmış ve yapılan fizibilite çalışmaları bu konudaki en doğru lokasyon olarak, kara ve deniz bağlantılarının kesişme noktası olan Bergama’yı işaret etmiştir. Merkezi yönetimin de onaylaması ile Batı Anadolu Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş. tarafından Türkiye’nin 19. serbest bölgesi Bergama’da  kurulmuştur.

2.5 milyon metrekare alana sahip Batı Anadolu Serbest Bölgesi tam kapasiteye ulaştığında 20 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacak, yıllık 4 milyar doların üzerinde ticaret hacmi ve 2 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirerek İzmir ve ülke ekonomisini güçlendirecek, Kuzey Ege’nin ise talihini değiştirecektir.

18 Mart Çanakkale Köprüsü ile İstanbul’u by pass ederek Avrupa’ya en kısa ve hızlı karayolu bağlantısına kavuşan Batı Anadolu Serbest Bölgesi, Aliağa Nemrut Koyu’ndaki limanlarla da deniz yoluyla dünyaya bağlanmaktadır. Çandarlı’ya kurulacak Kuzey Ege Limanı’nın da bitmesi ile Batı Anadolu Serbest Bölgesi, üretimini transit çalışan devasa konteyner gemileriyle global pazarlara ulaştırma konusunda çok büyük avantaj elde etmiş olacaktır. Bu da Ege’nin üretim avantajlarını kullanarak ürünlerini dünyaya satmak isteyen global firmalara büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bizler, Bergama’da Batı Anadolu Serbest Bölgesinde hedeflerimize ulaşabilmek için en üstün iş neticelerini çıkarmak üzere çalışacağız. Bergama’da yeni bir mükemmellik merkezini inşa etmemiz konusunda bize güven duyan herkese teşekkür ederim. 

Serbest Bölgemizin ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederim.