ANA SAYFA     HABERLER
ESBAŞ’TAN EMD ÜYELERİNE İZMİR MÜJDELERİ
ESBAŞ’TAN EMD ÜYELERİNE İZMİR MÜJDELERİ
Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (ESBAŞ) CEO’su Dr. Faruk Güler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi üyeleriyle yemekte bir araya geldi. Dr. Güler, gecede, “İzmir’i yazılım ve bilişimin merkezi yapmak üzere Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneği’ni kuruyoruz. Ayrıca Batı Anadolu Serbest Bölgesi adıyla Bergama’da yeni bir serbest bölgenin çalışmalarına başladık. Hedefimiz, yeni bölgede 10 yıl içinde 20 bin yeni istihdam yaratabilmek” diye konuştu.
ESBAŞ’TAN EMD ÜYELERİNE İZMİR MÜJDELERİ

ESBAŞ Restoran’da düzenlenen 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü yemeğine ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler’in yanı sıra Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Dilek Gappi ile dernek üyeleri ve eşleri katıldı. Basın çalışanlarını her zaman dostu olarak gördüğünü söyleyen Dr. Faruk Güler, gelecek yıllarda da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü ESBAŞ’ta kutlamaya devam edeceklerini vurguladı.

“2 Yılda 10 Firma; Yüzde 100 İhracat”   

Son iki yıldır Ege Serbest Bölgesine yazılım ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren yatırımcıları çekmek için başlattıkları çalışmaların meyvelerini toplamaya başladıklarını açıklayan Güler, şöyle konuştu: “ Yazılım ve bilişim teknolojileri konusunda İzmir’de geniş bir insan kaynağı havuzu ulunuyor. 2 yıl önce bu durumu göz önüne alarak sektörde faaliyet gösteren firmaları bölgemize çekmek adına yola çıktık. Ticaret Bakanlığı ve Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü, yazılım şirketlerinin yüzde 100 ihracat yapmaları halinde serbest bölge teşviklerinden yararlanabilecekleri yönünde bir düzenleme yaptı. Bu sayede son iki yılda bölgemize 10 yazılım şirketi çektik. Bunların tümü yüzde 100 ihracat yapıyor. Şimdi ise bir adım daha atarak Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneği’ni kuruyoruz.“

Bilişim ve Yazılımda Merkez Olacak

Önceki yıllarda da havacılık ve savunma sanayisi konusunda kurdukları dernek ve kümelenme çalışmalarının son derece olumlu sonuçlar verdiğini, kurulacak yeni derneğin bilişim ve yazılım konusuna odaklanacağını kaydeden ESBAŞ CEO’su Dr. Faruk Güler, “ Geçen yıl bölgemizde düzenlediğimiz toplantıya bilişim ve yazılım sektörlerinden en önemli şirketlerin üst düzey yöneticileri katıldı. Yazılım ve Bilişim Sanayicileri Kümelenme Derneği’ne İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, iş insanları dernekleri de üye olacak. Önümüzdeki yıllarda İzmir’in bilişim ve yazılımda Türkiye’nin merkezi olmasının önünde hiçbir engel yok” diye konuştu.

Hedef: 10 Yılda 20 bin İstihdam

İstihdamı arttırmaya yönelik ikinci bir çalışmayı da Bergama’da başlattıklarını kaydeden Dr. Güler, “ Batı Anadolu Serbest Bölgesi adını verdiğimiz yeni serbest bölgemiz ile ilgili çalışmalarımız kapsamında Batı Anadolu Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. (BASBAŞ) ünvanıyla şirketimizi kurduk. Bizler iş ve aş yaratmaya devam etmeli ve ülkemize yeni yatırım ve yatırımcılar  çekmeye yönelik çalışmalarımızı sürdürmeliyiz. Hedefimiz kurulacak yeni serbest bölgede, önümüzdeki 10 yılda 20 bin istihdam sağlamaktır” dedi.

“İçi Boşaltılmış ve Kutlamaktan Uzak”

EMD İzmir Şubesi Başkanı Murat Demircan ise, düzenlenen gece için ESBAŞ’a teşekkür etti. Demircan, “ Günümüzde binlerce gazetecinin işsiz olduğu, basın özgürlüğü liginde 180 ülke arasında 153. sırada yer alan Türkiye’de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü biz gazeteciler açısından içi boşaltılmış, kutlanmaktan uzak bir gün konumundadır. Diğer yandan, 4 bin yıllık tarihi boyunca iktidarlarla ve sermaye ile mücadele ederek bugünlere kadar ayakta kalmayı başaran gazeteciler son 20 yıldır dijitalleşme ve sosyal medya ile rekabette ne yazık ki aynı direnci gösteremiyor” diye konuştu.

“Binlerce Gazeteci İşsiz”

İşsizliğin en yüksek olduğu iş kollarının başında gazetecilerin geldiğini vurgulayan Demircan, “ Binlerce meslektaşımız işsiz. Gazetecilik bölümlerinden mezun olan isimlerin çok az bir kısmı mesleğini yapabilecek iş bulabiliyor. EMD İzmir Şubesi’ne bakacak olursak 152 üyemizin sadece 48’i gazetecilik mesleğini sürdürebiliyor. 39 üyemiz kurumsal iletişim sektöründe çalışırken, 65 üyemiz başka meslek kollarında çalışmak durumunda ya da işsiz” ifadelerini kullandı.